Oyumun rengi?

Erken seçim geliyor. Beğensek de beğenmesek de olacak. Peki yeni seçimde benim oyumun rengi ne olacak?. Şüphesiz ki Türkiye kamuoyunun bu sorunun cevabıyla ilgilenmiyor. Ama en azından sizlere 1-2 fikir verebilir belki nedeni.

İktidar çıkmayan seçimde kime oy verdim?

Öncelikle geçen seçimden bahsedeyim. Geçen seçimde oyumu İstanbul 2. Bölge bağımsız adayı Metin Şentürk’e vermiştim. Bunun sebebi Ak partiye oy vermek istememem ve oy kullanmazsam bunun Hdp’nin işine yarayacağını düşünmemdi. Ayrıca Metin Şentürk iyi bir insan ve vaatleri de çok akılcıydı. Uçmuyordu. Bu da beni celbetti ve ona verdim. Pişman değilim.

Sonrasında iktidar çıkmadı. Mecliste milletvekili dağılımı uygun olmadığı için de koalisyon kurulamadı. Yani ülke açıkçası mal gibi kaldı. Bunun kötü bir şey olmadığını düşünüyorum. Akp İnşallah dersini almıştır bu durumdan. Ayrıca “Hdp barajı geçince pkk ortalığı karıştırdı” diyenler var. Barajı geçmese de ortalık karışacaktı, değişen yok yani.
Bu seçimde ise değişik bir durum ortaya çıktı. Ülkede koalisyon dahi kurulamıyor. Sıkıntılar baş gösteriyor. E şimdi ne olacak derseniz bana göre ülkede iktidar da çıksa, koalisyon da kurulsa zaten iyiye gitmeyecek. Koalisyonu çok araştırmaya lüzum yok. Biraz baktığınızda Türkiye tarihinde hiç iyi anıları yok. Onun dışındaki seçenek ise iktidar.

Koalisyon vs. İktidar yönetimleri

  • İktidarda yapılan yolsuzluklar vardı. Koalisyonlarda da vardı.
  • “İhaleler akrabalara veriliyor iktidar olunca.” Koalisyonda da veriliyor.
  • “Devlet cemaate zulüm yapıyor.” Koalisyonlarda daha kötü zulüm vardı.
  • “Adalet yok, yargı birilerinin elinde.” Yargı bu ülkede hep birilerinin etkisinde oldu.
  • “İktidar yüzünden terör oldu.” Terörün en azgın yılları koalisyon yılları.
  • “Havuz medyası bile var kendi pohpohçuları.” Medya dediğinin Türkiye’deki karşılığı pohpohçuluk. Hangi medya yapmıyor ki şuanda bunu ?

Bu liste çok uzar. Veshasılıkelam, ülke zaten iyiye gitmiyor. Eğer batacağı varsa batacak. Koalisyon eliyle ya da iktidar eliyle. Yok eğer ülke bir çıkış yapacaksa bunun koalisyon eliyle olamayacağı çok açık. Hiç aksini boşuna iddia etmeyin.

Dersinizki yeni bir parti kurulmuş bak şöyle iyi iktidara iyi rakip. Bakalım düşünelim. Ama şuan o da yok.

Terör Meselesi

Bir de “Akp iktidar olamayınca terör çıktı, bu terör hep kurmaca” diye bir söylem var. Teröre değinecek olursak da; ülkede 30 yıldan fazladır terör var. Terörü 2-3 yıllığına susturan da Akp’dir. Demokratik açılım ve önceki süreçte çok fazla şehit verdik. Çoğu kişi o dönem feryat figan idi. Ancak bir gerçek var ki o kafir terör örgütünü masaya oturtmak ve masadayken elinde güçlü bir koz olmasını sağlamak için önce onun belini kırmak gerekiyordu, ve o dönem yapılan operasyonlarla bu sağlandı. Ardından masaya oturuldu. Bu topraklar o operasyonlarda çok fazla şehit verdi, ancak onlar boşuna can vermedi. Onlar doğudaki Müslüman din kardeşlerimizi kafir pkkya teslim etmemek için canını verdi ve şehitliğini yüce makamına İnşallah ulaştılar. Nihayet Akp eli güçlü bir şekilde masaya oturdu. Ancak Akp’nin hatası o masada pkkya güvenmesi oldu. Tabii ki bu güven şüphesiz Abd garantörlüğünde gerçekleşti. Kuzey Irak’ın ülkemizin topraklarına katılma hayali ve terörün biteceği vaadi özellikle Yeni Osmanlı düşüncesiyle yaşayan Ahmet hoca ve çevresini etkiledi.

Şüphesiz kendileri oturup ciddi müzakerelerin ve planların ardından bu kararları verdiler. Ancak yine de pkkya güvenmeleri en büyük ve çözümü bitiren hata oldu. pkk zaten yapısı itibari ile yavşak olduğu için önce operasyonların durmasıyla hızlı bir şekilde örgütlendi, halkı örgütledi. Daha sonra yeniden operasyonlara hazır hale geldi. Elinin çok fazla güçlenip bölgeye hakim olduğunda ise arsızlıklarına, yol kesmelere, köy basmalara, inşaat durdurmalara, kendi mahkemelerini kurmaya, kendi vergisini toplamaya, bölgeye hakim olmak için her nevi terör faaliyetine başladı. Halk da bölgede polisi, askeri değil pkkyı görünce kurtarıcı olarak onu tanıdı, onu bildi. Bu da Akp’nin hatası, pkknın yavşaklığı oldu ve sonuç olarak buraya gelindi. Yani benim dediğim terörün başlaması Akp’nin kasti olarak iktidarı elde etmek için kurduğu bir oyun değil. Evet Akp hatası kaynaklı, ancak kurmaca değil. Bu söylemime 2 destek söylersem;

  1. Eğer Akp terörü kurmaca olarak başlattıysa terörün Akp iktidara gelince bitmesi gerekir. Bu desteğimi ancak seçimden sonra görebileceğiz. Maalesef terörün seçimden sonra Akp iktidarı çıksa da bitmeyeceğini düşünüyorum.
  2. Bölgenin kaderi Türkiye’nin bir seçimine harcanacak kadar ucuz değil. Buna bölgenin hakim güçleri müsaade vermezler. Şöyle söyleyebilirim ki Türkiye kendi askerini şehit verdiği, kendi vatanını bölmeye çalışan terör örgütüne karşı Kandil’e operasyon düzenleyebilmek için Abdye İncirlik üssünü vermek ve Işide karşı operasyon düzenlemek zorunda kalmıştır. İşte Türkiye’nin bölge üzerinde insiyatif kapasitesi bu kadardır. Sadece bir seçim için bölgenin kaderiyle oynaması şuan için asla ülkemize müsaade verilmeyecek bir konudur.

Nihayetinde ülke madem batacak, bırakın Ak parti eliyle batsın, batsın ki ahirette “koalisyon vardı yoksa biz tam o zaman tövbe edip düzelmiştik bir daha yapmayacaktık. Şuçlusu koalisyon ortağı” diyemesinler. Tabi böyle niyet ettiklerini varsayarsak.

Ülke eğer çıkacaksa da bunun herhangi bir iktidar eliyle olduğu açık. Şuan iktidarın tek adayı da malum Akp

Seçeneklerin hepsi kötü. Ama mantık Akp diyor. Aksini konuşmak isteyenlere kulağım hep açıktır.

Selametle


Oyumun rengi? İçin 2 Yorum

    • Bekçi olan Türk ordusu değil. Siz kabul etseniz de etmeseniz de, içinde onbinlerce Müslüman Kürd’ün de bulunduğu Müslüman ordusudur. O orduyu Türk ordusu olarak tanımlayanların büyük bir hata yaptıkları açık

Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.