Patriotlar neden geri çekildi?

  Art arda gelen açıklamalarla Almanya ve Abd Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan patriotlarını geri çekeceğini duyurdu. Bu kararın sebebinin ne olduğu ise biraz muğlak kaldı  

  Bunun sebebi bazı basın tarafından sanki pkkya yapılan operasyonlarmış gibi anlatıldı. Halbuki cevap bu değil. Cevabı bulabilmek için o patriotların neden oraya konulduğunu hatırlamak lazım. 

  Önceki İran cumhurbaşkanı Ahmedi Nejat malumunuz ki Abdye ve İsraile baya bi eser gürler bağırır çağırırdı. Bu esip gürlemelerine karşılığında Nato “hadi al ne yapıcaksın bakalım” diyerek İran sınırına bunları yerleştirdi. İsraile savunma ve İrana gözdağı olarak. Tabii ki (maalesef ki böyle) Natonun cici üyesi olup Abdnin gözüne girmeye çalışan Türkiye bu teklifi hemen kabul etmişti. 

  Son zamanlarda iyice anlıyoruz ki Türkiye’nin artık bölgedeki olaylar üzerinde yön verici etkisi maalesef yok. Bunun ispatı olarak ise kendi toprağını bölmeye çalışan, kendi askerlerini şehit eden terör örgütü pkkya karşı operasyon düzenleyebilmek için dahi Abdye İncirlik üssünü vermek zorunda kalmıştır. 

  Bu durum Akp’nin 2002’de iktidara gelip en güçlü olduğu 2006-2009 yılları arasında değişebilirdi. O dönem özellikle Ahmet hocanın dış politikada önü hasbelkader açılmış ve sıfır sorun politikası işlemişti. Ancak daha sonra Türkiye kazandığı bu prestiji Mısır devriminde yanlış kullanması, daha sonra ise Suriye’de Abdnin kurduğu tuzağa düşmesi bütün olayları kötüye götürdü ve Ülkemiz bugünkü prestijsiz, sözü geçmeyen hale geldi. 

  Abdnin Suriye konusunda bize Bm aracılıyla müdahale edeceğine dair teyit vermesi ve bizim, Suriye muhaliflerine buna uygun olarak destek vermemizi sağladıktan sonra bu teyidini yerine getirmemesi Türkiye’nin dış politikada düştüğü en büyük tuzaklardan biri oldu. 

  Konuyu toparlarsak, şuan ki İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Abd ile anlaşma sağlamasından sonra Abd, İrana karşı orada duran o füze savunma sistemlerini kaldırarak İrana bir güvence verdi. Belki de anlaşmanın şartlarından birini yerine getirdi. Yani bazı basın kuruluşlarının bahsettiği gibi yok Tükiye şunu yaptı da çekti, yok Türkiye bunu yapmadı da çekti falan değil. Maalesef Tükiye’nin bu konularda yön verici etkisi bugün için yok. 

  İnşallah yakın zamanda Yiğidin ayağa kalktığına şahit olunacak. Ama ne zaman? Allah bilir. 


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.