pkk Tarihi, Apo’nun Gençliği ve pkk’nın Kuruluşu

pkk tarihi

Bugün bizlere büyük acılar yaşatan ve insanlarımıza zulmeden zalim terör örgütü pkk tarihi manada ilginç şekilde ilerlemiştir. En önemli özelliği de pkk’nın kurucusunun MİT olmasıdır.

MİT’in pkk köklerini atması

MİT’in yani Milli İstihbarat Teşkilatı’mızın çok sık uyguladığı bir taktik vardı. Aslında bu taktik hala değişik şekillerde uygulanmaya devam etmekte.
O taktik şudur; Üniversitelerde aşırı uçları temsil eden dernekler kurarak radikal görüşlü öğrencileri bulabilmek. Hele sosyal medyanın da olmadığı dönemde kimin ne mal olduğunu anlamak ve eğer radikal görüşlere sahipse bunu erkenden fark etmek için zamanında bu şekilde pek çok örgüt pek çok şehirde MİT tarafından kuruldu. Tabii o dönemde darbeye hazırlık amacıyla bunun yapıldığını söyleyenler de var ancak ben her iki sebebin de geçerli olduğunu düşünüyorum.
MİT, Ankara Tapu Kadastro lisesinden mezun olup daha sonra bir kaç yıl kadastro memurluğunun ardından Abdullah Öcalan’ı kullanmaya karar verir. Devlet memuru olarak kadastro bölümünde çalışan Öcalan 1971 yılında ani(!) bir kararla önce İstanbul Hukuk Fakültesine kayıt olur, aynı sene içinde Ankara Siyasal bilgiler Fakültesine geçiş yapar.

Aslında 2 sene devlet memurluğunun ardından hele ki o dönemde mis gibi devlete kapağı atmış birinin oraları bırakıp parasız pulsuz okul okumaya karar vermesi zaten ilginç bir olay. Buradan bile olayların rastgele olarak gelişmediğini, belirli bir üst plan çerçevesinde verilen karar olduğunu anlayabiliriz.
Öcalan okulda az önce bahsettiğimiz gibi Marksist bir dernek kurar. Bu derneğin başkanlığını yapar. Çeşitli komünist faaliyetlerde bulunur. Doğulu komünist kişilerden oluşan çevresini bu dönemde toparlar.
Burada parantez açmamız gerekirse burada, aslında komünist derken kastettiğim Marksist/Leninist çizgi oluyor. Malum komünistlik tek parça değil, hatta bunun komünistlikten farklı bir şey olduğunu söyleyenlerde var ama ben kısaca komünist diyerek geçiyorum.

Pkk tarihi – kuruluşu

MİT bahsettiğim şekilde köklerini attıktan sonra 27 Kasım 1978’de Diyarbakır’ın Lice ilçesi, Fis mahallesinde pkk resmi olarak kuruldu. Hala bu tarihi önemserler ve o mahalledeki kuruluşun gerçekleştiği evde her sene tören gerçekleştirilir malum pkk yanlısı parti tarafından.
Bu dönem hakkında şunu söylemem gerekiyor; Öcalan bu dönemler hakkında röportajlarda ve kitaplarda bahsederken şöyle diyecektir: “MİT beni kullanmak istedi ama ben MİT’i kullandım” diyecektir. Tabii ki o egosuyla bu lafı söyledi ama Öcalan’ın MİT’ten fayda sağladığı ilk dönemde kesin.
Bu kuruluşun ardından yaklaşık bir yıl sonra Öcalan Suriye’ye geçer. Darbe döneminden bu şekilde kaçmış olur. Suriye’de Hafız Esed yönetimi vardır, Şimdiki Beşer Esed’in babası yani, ve MİT’ten yardım kesilmesine rağmen bu sefer Hafız Esed destek verir pkk’ya. Suriye’de bugünkü silahlı pkk örgütünün temelleri atılmıştır. Artık sadece bir düşünce örgütü değil silahlı örgüt haline gelmiştir.

Öcalan’ın Suriye dönemi

Öcalan’ın Suriye dönemi en kanlı dönemi olmuştur. 80’lerde nispeten durgun geçse de, özellikle başlarda olaylar yaşanmış, şehitler verilmiş, bazı köyler basılıp siviller katledilmiştir. Ancak pkk 1993 yılında eylemlerini iyice kanlı hale getirmiştir. Başbağlar katliamı ve 33 silahsız erin kurşuna dizilmesi en çok hatırlanan eylemlerdir. Özellikle 33 erin kurşuna dizilmesi mevzusunu ayrı şekilde incelemek gerekir. Başka bir zaman onu da incelemek nasip olsun.
Suriye’de Hafız Esed sıkışmaya başlayınca artık Öcalan Suriye’de duramaz ve kaçmak zorunda kalır.
Bu kaçışın nasıl olduğunu ve sonrasında yakalanmasını bir sonraki yazım olan pkk Tarihi 2 başlıklı yazımda anlattım

Yazıda anlatılanları video ile de anlatmaya çalıştım. Buradan videoyu izleyebilirsiniz.

Şimdilik selametle kalın. Yorumlarınızı eksik etmeyin. Takip etmeye devam edin.

Bir önceki yazım olan Yeni Başbakan Kim Olacak başlıklı makalede şuan belirsiz olan başbakanlık koltuğunun adayları olan kişileri ve bu kişilerin niteliklerini aktarmaya çalıştım. Okumanızı tavsiye ederim.


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.