Din İçindeki Siyaset

Arkadaşlar, siyaset-din ilişkisinde kafalar karışık. Siyasetin içinde din olmaz diyen arkadaşlarımız bile var. Siyasetin dinle alakası olmadığını düşünmek, Hz. Peygamberin devlet başkanı olduğunu, bizzat siyaset yaptığını unutmak demektir. İslam halifelerinin siyaset yaptığını kimse inkar edemez. Hatta Hz. Ali’nin siyasetle iştigal ederken, hakkı olan devlet başkanlığını almak için uğraşırken şehit olduğunu kimse inkar edemez. 

Bu şartlar altında siyasetin dine alet edilmesi tabii ki yanlıştır. Şuan Ülkemizde yanlış yapılan ve yanlış yorumlanan budur. Dini siyasete alet etmek çok çok büyük bir yanlıştır. Doğru olan siyaseti dine alet etmektir. 

Devlet içinde dönen kirli siyaset sebebiyle siyasetten uzaklaşmak ve bir kenara çekilmek değil, tam tersine, dinimizin bir hayat dini olduğunu bilmek, hayatımızın tümünü kapsadığı gibi siyaseti de kapsadığının farkına varmak, nasıl ki daha iyi bir toplum düzeni için uğraşıyorsak daha iyi bir siyaset düzeni, daha temiz siyaset için uğraşmak zorundayız. Bizim vazifemiz insanlara doğruyu anlatmak, kötüden men etmektir. 

Şu sözü hiç unutmayın, siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir. 

Bu bağlamda çok daha iyi ve çok daha güzel anlatılan şu kısa videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Şuan ki din-siyaset konusunda kafasında soru olanlara bu video cevaplar verecektir. 

Siyasetsiz Din Olur mu?


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.