Yaz İmtihanı

Bir yaz günüdür. Hava sıcaktır. İnsanlar sığınacak ufacık bir serinlik arar. Koskocaman yol dururken o yolun daracık yerine sıkışıp giderler, sırf orası gölgelik diye. İnsanlar üstündeki bütün giysileri atmak için yarışırlar, en çok ben, hayır en çok ben çıkaracağım üstümdekileri diye. Erkekler ve kızlar da öyle.. Ve bu gençler toplaşırlar; güler, eğlenirler, hayatı doyasıya yaşayıp her zevki tadarlar.

Bir genç daha vardır. Delikanlı.. Yirmi yaşlarında. Eğer başını öne, geçer sessizce diğerlerinin yanından. Sormazsın “neden kaldırıp başını bakmadın, neden diğerleri gibi kâm almadın sen de?” Diye. Bilirsin çünkü, genç bugünkü alacağı anlık zevk için yaşamıyor. Delikanlı biliyor bu dünyanın göz zevkini gerçek olmadığını ve biliyor, dünyadayken asla o zevke doyum olmayacağını.
İşte hayran olunur bu delikanlıya. Her önüne eğdiğinde başını, sende ona saygı için eğilmelisin aslında, zira o artık bu alemin değil, öteki alemin hayaliyle yaşamaktadır. O artık bu dünya kokusunu değil, ahiret kokusunu ciğerlerine solumaktadır. Onun imtihanı ne zordur..
Ama öteki yandan, genç sıcaktan az şikayet eder. Çünkü üstündeki kıyafetler hep rahattır. Bol ve hafif giyinir. Mahrem yerleri nasıl olsa azdır. O az yerleri örtse, hepsi tamamdır. En azından ona bu rahatlık lütfu verilmiştir. Peki ya o kız ne yapsın? O kızcağızın bu sıcaktaki imtihanı ne çetindir. O kız diğerleri gibi değildir. Bütün örtüsüyle yaşayan, her gün dışarı çıkmadan itina ile örtündükten sonra aynanın karşısına geçip “mahremim gözüküyor mu?” Diye tekrar tekrar bakan o kız. Sen güzelliklerin en güzeliyle örtündüğünü bil. O sıcağın altında o kıyafetlere bürünüp, diğerleri daracık-kısacık ateşten kıyafetlerle bu dünyada serin serin dolaşırken, sen o kat kat uzun kıyafetler altında yansan da, bil ki sen gölgeliklerin en tatlı serinliğine layıksın. Ve o serinlik birgün elbet o mücahide kızı bulup sarıp sarmalayacaktır.

Sıcaktan bunalsakta, gözlerimiz kaysa da, imtihanımız bu yaz için bellidir. Bu imtihan ne bugün ortaya çıktı, ne yarın kaybolacak. Mevsimler dört tane ve her sene dördünden birinde bu yaz imtihanı varolacak.


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.