AKP Döneminde Terör

akp-doneminde-teror

AKP döneminde terör olayları genellikle artmış gibi gösteriliyor. Ama aslında gerçek öyle değil. AKP döneminde terör artmadı. Ancak azalmadığını da kabul etmemiz gerekiyor. Böyle kabul etme sebeplerimizi anlatmak istiyorum

AKP döneminde terör olayları

Öncelikle tekil olarak bir bakalım. AKP döneminde terör olaylarının durumuna, daha sonra kıyaslamalı olarak diğer dönemlere de bakacağız.
Bu dönemde başlarda, yani 2003 ve 2005-06 yıllarına kadar ciddi olarak bugün yaşadığımız gibi terör olayları olmadı. Bu dönemlerde hala Apo’nun yakalanmış olmasının etkisiyle teröristler inlerine çekilmiş bekler vaziyette idi. Tabi yine bu dönemde AKP bazı darbe teşebbüsleri atlattı. Bu darbe teşebbüsleri başarıya ulaşamadı ve bu sefer hem hükümete zarar vermek, hem de diğer bazı unsurlarla beraber ülkemizin belini doğrultmasını engellemek temel amacını güderek terör yavaş yavaş artmaya başladı. Bu artışlara güvenlik güçlerimiz en sert şekilde mukavemet gösterdi ve ardından demokratik açılım süreci başladı. Daha sonrasında bu çözüm sürecine evrildi. Atlatılan seçimlerin ardından ise artık bugünkü vaziyet alındı. Şuna kısaca değinmeliyim ki terör örgütü şehirlere bu çözüm süreci döneminde nüfuz etti. Şehirlere yerleşti. Bugün kahraman güvenlik güçlerimiz o şehirlerde operasyonlar düzenliyor ve onlarca şehit veriliyor. Buralardaki teröristler çözüm süreci döneminde güvenlik güçlerinin oraları boş bırakması sebebiyle yerleştiler. Bu o gün için büyük bir hata idi. Bugünkü operasyonların sebebini oluşturdu.
Bütün bunlarla beraber AKP döneminde terör güçlendi. Bu kadar mücadeleye rağmen nasıl güçlendi diye soracak olursanız da cevabı şu; Biz bitirmeye çalışıyoruz ancak diğer yandan dışarıdan öyle bir destek alıyor ki bu namuzsuzlar, biz 5 zarar veriyorsak onlar 7 onarıyorlar. Ve bu yıllardır bu şekilde devam ediyor.

Şu an için ülkemizin sınırları içinde belki bu terör örgütün gücünü ciddi anlamda kaybetti. Ancak bu güç kaybetme sadece bizim ülkemiz içinde oldu. Bu terör örgütü hem Suriye’de hem Irak’ta, özellikle Suriye’de çok güçlendi. Çok büyük kazanımlar ve topraklar elde etti. Bu sebeple şuan ülkemiz içinde güçlü olmasa da dışarıdaki gücü sayesinde terör örgütü ileride bizim başımızı ağrıtmaya devam edeceğe benziyor.

AKP döneminin öncesinde terör olayları

2002 öncesinde, özellikle Apo’nun yakalandığı dönemin öncesinde terör örgütü hakikaten çok can yakmıştı. Çok köyler basıp çok insanlar katletti. Kendinden olmayan kimseye yaşama hakkı tanımadı. Şuan bizler genç nesiller olarak o dönemleri hiç yaşamadık. Sadece AKP dönemini yaşadık ve bu dönemde de terör olaylarının yavaş yavaş yükselmesi sebebiyle sürekli olarak sanki bunun tek sorumlusu AKP imiş gibi addedebiliyoruz. Hoş o dönemi yaşayanlar da insanoğlu oldukları için şuan çoğu o dönemler hiç yaşanmamış gibi unutmuş durumdalar.
Tabii ki hata hiç bir zaman tek taraflı değildir. AKP’nin hataları yok değil. Çok var. Bunlara başka bir yazıda değinmek istiyorum. Ancak şuan konumuz bu dönemin öncesindeki terör durumu.
Baktığımızda pkk 1980lerde kuruldu. Terör olayları o dönemde dillerde dolandı ve terörist diye onlar bilindi. Ancak tek terörist onlar değildi. Geçmişimize baktığımız zaman Türkiye’de terör örgütü olarak zengin bir geçmiş var. Özellikle 80 darbesi öncesinde çok fazla terörist solu örgüt vardı. Aynı zamanda kendine ülkücü diyen ancak ülkücülükle alakası olmayıp teröristlik yapan pek çok örgütlenmeler vardı. Şuan ülkemizde 4 tane parti dışında esamesi okunan siyasi parti yok. Ancak o dönemlerde ipini koparanın parti açıp fanatik kitlelerle insanları peşinden sürükleyebildiği dönemler vardı. Bu insanlar kendi ideolajileri için sokak ortalarında çok insanlar katlettiler. Bugün dağda şehit olan asker sayılarımızdan çok daha yüksek sayıda insan 80 öncesi sokaklarda ideolojileri için öldü/öldürdü.

Sadece Darbe Öncesi mi Sokak Terörü Vardı?

Hayır. Çok daha öncelerinde de sokak terörü vardı. Mesela 60 sonlarında Deniz Gezmiş diye bir terörist başı vardı. Şimdi kahraman ilan edilen varya hani. Nasıl Türkiye’nin Güneydoğusunda Kürdistan kurmak isteyenler için Apo büyük bir adam ise, Türkiye’yi dinsizleştirmek isteyen kişiler için de aynı şekilde Deniz Gezmiş büyük bir adamdır.
Bu terörist o dönemde bizzat fazla kişiyi öldürmedi. Ama çok geniş kitlelerin galeyana gelmesine ve çok fazla insanın sokak ortasında ölmesine sebep oldu. Bu terörist başı banka soymaktan adam kaçırmaya kadar her nevi suçu işledi ve netice itibari ile idam edildi. Apo’nun sonu böyle olmadı. O da her suçu işledi ama idam edilmedi. Çünkü onu kullananların aklında başka planlar vardı.

Son Olarak

Velhasılı kelam toparlamak gerekirse Türkiye tarihinden terör hiç eksik olmadı. Sadece adı ve öldürülen kişiler değişti. Ama terör hep vardı.
Buradan da anlıyoruz ki sorun aslında ne AKP’de ne de pkk örgütünün kendisinde. Asıl sorun daha büyük. Bu sorunu pkk özeline sıkıştırırsak hata ederiz. Asıl istenen ne Kürdistan, ne Komünizm ne de başka bir şey. Asıl istenen kesinlikle bu ülkenin evlatlarının ayağa kalkmasının engellenmesi. Çünkü bu ülkenin evlatları özünü, yani özü olan İslam’ı bulduğu zaman her şey çok farklı olacak. İslam’ı bulan her kim olursa olsun ayağa kalkacaktır. Biz hala İslam’ı bulamadık. Hala her köşe başında bir faizli bankanın olduğu, hala Allah’ın emrettiği kanunları uygulamanın teklif dahi edilemediği bir yerde yaşıyoruz. Böyle bir yerde yaşarken İslam yaşanıyor diyemeyiz. Bize düşen İslam’ı anlamak ve hükümlerinin uygulanması için var gücümüzle çalışmaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı ihmal etmeyiniz.

Önceki yazım olan pkk Terör Örgütü başlıklı makalede pkknın nasıl ayakta durduğundan, maddi kaynaklarından bahsettim. Okumanızı tavsiye ederim.


AKP Döneminde Terör İçin 4 Yorum

  • Öncelikle maalesef pkk bir avuç değil. pkknın arkasındaki ABD desteğini kesemediğimiz sürece sadece terörist öldürerek hiç bir örgütü bitiremeyiz. Teröristleri öldürmek sadece bir süreliğine ülkeyi rahatlatır ama göreceksiniz bu kadar yapılan operasyonların arkasından bir kaç yıl sonra pkk yine hiç bir şey olmamış gibi bize saldıracak. Çünkü hala arkasındaki abd onu destekliyor. Mühim olan köpek değil. Köpeğe vurmak bizin o anlık kurtarır. Bizim köpek sahibini yenmemiz gerekiyor

 • Din ler Allaha giden yollardir…hic bir din yanlis veya kotu degildir cunki hepsi Allah yolundadir…Dinler arasinda buyuk farkliliklar asla yoktur..eger oz aAllaha giden yolu bulmaksa….oyleyse birakalim herkez istedigi yoldan gitsin onemli olan hrustiyanida muslumanida evangeliside …..hepimiz o noktada bulusmiyacakmiyiz…sin din islamdir.ok diger dinler torbadan mi cikti…so ra deniz gezmisler ..ulkeyi somurenlere karsi idiler.suan yadadigimiz seyleri ta ozanandan gorduler.. Sen madem kulturlu bir birey olarak nasil bunlari goremiyorsun…din yalnizcainsani. Vicdan muhasebesi yapababilecegi…yani bugun ben ne yaptim birine kucuktecolsa bir yardim yaptimmi yada birine bur kotuluk yaptumm gibi gece yattiginda kendini sorgulamaktir…yosasen muslumansin digeru hristiyan hic farketmiyor.once insan olmak lazim…suandada oynan oyunu gor…neden hep musluman topraklarda zenginler oyun oynayip plan yapiyorlar…neden usa gidip de almanya veya fransada yapmiyor….neden Arap behari cikti.kaddafinin ulkesi bolluk refahti..ve siras simdi turkiyede… Sen diyorsyn hala islamla yonetilsin…insanlari yonetme bicimi sosyal devlet le olur..ne fasist nede seriat la olmaz degerli kardesim…saygilar

  • Bakın. Ben Elhamdülillah Müslümanım. Sizin de öyle olduğunuzu düşünerek konuşmak istiyorum. Eğer değilseniz de hiç bir sorun yok benim açımdan. Kesinlikle siz karşı bir antipatim olmaz. Ama o vakit konu çok uzar. Ona apayrı bir yazı yazmak gerekir.

   Şimdi dedik ya Müslümanız. Eğer öyle isek Kuran-ı Kerim’i kabul ederiz. Zaten Kuran’daki hükümleri kabul etmiyorsak Müslüman olamayız. Ayrıca 23 saat Müslüman olup 1 saat Yahudi olma şansımız da yok. Eğer Müslümansak 7/24 olmak zorundayız.
   Şimdi eğer böyle ise, Kuran’da Allah’ın bizlere emrettiği nedir? Allah’ın koyduğu hükümlerle hükmetmemizdir. Biz Allah’ın bize emrettiklerini yapıyorsak veya yapmaya çalışıyorsak Müslümanız demektir. Yoksa hem Kuran’da emredilenleri keyfimize göre uygulamayalım ya da bazılarını değiştirip uygulayalım. Oh be ne güzel dünya. Ama öyle bir dünya yok. Müslümanız diyorsak Müslümanlığın şartını yerine getirmek zorundayız. Yahudi ve Hristiyanlar zaten Allah’ın koyduğu hükümleri kendi keyiflerine ve işlerine geldiği gibi uyguladığı için doğru yoldan sapmış oldular. Onlar saptığı için Allah Müslümanlığı gönderdi. Tam olarak Allah’a ibadet edilen din dünyada kalsın diye. Ve Kıyamete kadar da Allah’ın tasdiklemesiyle bu din dünyada kalacak.
   Bunun haricinde ise Allah katında din İslam’dır. Başka bir din yoktur. Dediğim gibi Kuran’ın her ayetine iman ederiz ve Allah bize “Allah katında din İslam’dır” diye Al-i İmran 19. ayette buyurdu.
   Din bahsettiğiniz gibi yastığa başını koyduğunda sorgulamak değildir. Din her an kendini sorgulamak ve Allah için ne yaptım demektir. Allah’ın emirlerini harfi ile yerine getirmek demektir.

   Deniz Gezmiş meselesinde ise; O terörist bugün Apo ne kadar insanların huzurunu istiyorsa o gün o kadar insanların huzurunu istiyordu. Size buna tüm kalbimle söylüyorum. Ülkeyi sömürenlere Apo da karşı. Ona göre de Türkiye Kürdistan’ı sömürüyor çünkü. O vakit Apo’yu haksız kılan nedir?
   Apo’yu haksız kılan terörist olmasıdır. İnsanların hakkını savunacağım diyerek insan öldüren kişi de teröristtir. Deniz Gezmiş kendi terör örgütüyle beraber yüzlerce insanın canına kıydı. Ülkede yapmadık eşkıyalık bırakmadı. Fidye karşılığı adam kaçırmaktan banka soygununa kadar devlete büyük zararlar verdi. Apo ne yaptıysa Deniz Gezmiş de aynılarını yaptı. Ama Apo Kürt olduğu için haksız Deniz Gezmiş Türk olduğu için haklı mı oluyor?
   İşte bu benim dinimde yok. Kim eşkıyalık teröristlik yaparsa haksızdır. Ağzından çıkan sözlerin bir önemi yok. Bu işi teröristliktir.
   Ayrıca benim kültürlü bir birey olduğumu söylemişsiniz. Ben kültürlü isem eğer belki de ben doğru söylüyorumdur. Neden tek kültür sizinki doğru olsun?

Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.