Başbakan Binali Yıldırım

basbakan-binali-yildirim

Yeni Başbakan Binali Yıldırım 19 Mayıs 2016 itibari ile belli oldu. Kendisinden biraz bahsetmek gerekiyor çünkü belli bir süre ülkemizi yöneteceği muhakkak. Bahsetmek istememin diğer sebebi ise kişileri tanımak hükümler değişmese de günü okumaya çok büyük katkı sağlar.

Kimdir? Ne Yapmıştır Başbakan Binali Yıldırım?

Binali Yıldırım hakkında konuşmak istiyorum ama nerede doğdu nerede yaşadı şeklinde değil. Onları başka yerlerden de öğrenirsiniz.
Başbakan Binali Yıldırım İzmir milletvekilli ve Ulaştırma bakanlığı ile aslında ün kazandı. O dönemde adını duyurdu. Çünkü aslında Ak Parti öncesi çok kötü olan ulaşım ve yol çalışmaları Binali Yıldırım zamanında ivme kazandı ve şuan ki haline geldi.

Aslında bu hizmetleri sadece Başbakan Binali Yıldırım üzerinde görmek doğru değil. Zira bu hizmetlerde bütün Ak Parti hükümrtlerinin ve dönemin başbakanı Erdoğan’ın payı da çok fazla. Ancak yine de Ak Parti’nin bu en çok övündüğü ve en başarılı olduğu alan olan yol/tren kısaca ulaşım alanının en parlak döneminin bir numaralı ismi oldu. Bu özelliği onun bugün başbakanlığa yürümesinde en önemli etkenlerden biri oldu.

Erdoğan’ın Etkisi

Bütün olumlu etkenler aslında Başbakan Binali Yıldırım ‘ın isminin Erdoğan’ın önüne gelmesine vesile oldu. Çünkü hepimizin bildiği üzere asıl başbakanı belirleyen faktör Erdoğan’ın isteği oldu. Önceki Başbakan Kim Olacak? başlıklı yazıda da bahsetmiştim. Davutoğlu’nun o makama neden ve nasıl geldiğini. Aslında Erdoğan’ın gönlündeki ismin Davutoğlu olmadığını sebebleriyle ve ispatıyla açıklamıştım. Aynı zamanda o dönemde Erdoğan’ın istediği ismin Binali Yıldırım olduğunu da söylemiştim. Şimdi geldiğimiz noktada Erdoğan’ın isteği kısa bir gecikmeyle gerçekleşmiş oluyor aslında.

İleride Olabilecekler

Artık Erdoğan’ın istediği ve kamuoyunun kısmen mutabık kaldığı bir isim başbakan olmuş oldu. Artık bundan gayrı bahane de kalmadı. Erdoğan’ın her ne isterse çok daha çabuk olacağınj biliyoruz. Bundan sonra Erdoğan’ın iki dudağı arasına sıkışmış durumda bir ülkemiz var ve bizi kısmen de olsa kurtarabilecek bir Davutoğlu da yok. Hal böyle olunca Başbakan Binali Yıldırım artık ülkemizi başkanlık sistemine götürecek geçiş sürecini yürüten isim olacak demektir. Bu geçiş sürecini başarıyla yürütemezse zaten terör ile yorulmuş ülkemde daha fazla yük olacak. Başkanlık sistemi gerekli mi o başka günün mevzusu ancak başkanlık sisteminin istendiği muhakkak.
Bundan sonra nasıl bundan önce Allah’ın yardımıyla ilerliyorsa bu devlet öyle ilerlemeye devam edecek. Ancak şuan mevcut sistem devam ettiği sürece ülkede hiç bir şey değişmeyecek. Bu kokuşmuş düzen bizlerin enerjisini harcamaktan başka bir işe yaramıyor. Ne başkanlık çare ne parlementer sistem. Boşuna boş yollarda oyalanıyoruz. Allah’ın hükümlerinin uygulanacağı sistem gelmediği sürece bütün sistemler, bütün denemeler, bütün gayretler boşa. ancak ve ancak Allah’ın hükmünü uygulayabileceğimiz bir sistem gelirse bu ümmete gerçek fayda sağlayabiliriz. Bundan gayrı denenecek bütün sistemler de bütün başbakanlarda boşa, oyun, oyuncak.
Yeni Başbakan Binali Yıldırım hayırlı olsun. Allah’ın hükmi ile hükmetmek nasip olsun.
Selametle

Önceki yazım olan Ak Parti Döneminde Terör başlıklı makalede Ak Parti döneminde ve öncesinde yaşanan terör olaylarını kıyaslamalı olarak anlatıp bir çıkış yolu göstermeye çalıştım. Okumanızı tavsiye ederim.


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.