Türkiye Yerli Arabası Tasarımı Çakma mı?

Erdoğan dün(27 Aralık 2019) yerli elektrikli araba tanıtımımızı yaptı. İlk tasarımla beraber insanlar “Bu arabanın aynısı X yerde X sene önce tanıtılmış, bizimkiler de ondan kopyalamışlar, yerli diye satmaya çalışıyorlar.” diye konuşmaya başladı.

Uzatmadan konuya açıklık getireyim. Elon Musk Tesla markasının ilk Truck modeli olan CyberTruck modelini tanıtırken aynı konuya değindi. Araç tanıtımının başında Truck modellerinin 100 yıldır neredeyse tasarımı hiç değişmeden geldiğini anlattı. (Bu konuya değindiği kısım linki: https://youtu.be/9P_1_oLGREM?t=82). Bu algıyı kırmak için de kendileri çılgınca bir şey yapıp hiç kimsenin görmediği bir Truck tasarımı çıkardılar.

Benim konuyu bağlayacağım nokta şu: Bu SUV denilen araçların tasarımı da yıllardır aynı. Bütün büyük markalar, Nissan, Ford, Seat, Volkswagen ve diğer aklınıza gelebilecek tüm diğer büyük markalar bu şekilde aynı tasarımı tekrar tekrar kullanıyorlar. Neredeyse bütün markalar birbirini takip ediyor ve çizgiler, ufak parçalı kısımlar, dikkat çeken bazı alanlar dışında neredeyse hiç bir şey değişmiyor.

Şimdi Türkiye bir SUV modeli tanıttı ve başka markalara benzediği için eleştiriliyor. Bu ancak komik karşılanır. Bu kopya iddasını ortaya atanların kopya tanımını kabul edersek dünya devi büyük markalar başka markalardan “kopya” çekerek araçlarını tasarlıyorlar. Ama tabii ki gerçek bu değil.

SUV tasarımlarının benzer olması insanların bu tasarıma güven duymasıyla ve benzer tasarıma sahip tüm bu arabaların insanların algısında “güvenilir” olarak algılanmasıyla alakalıdır. Türkiye de bu algıyı kullanarak güvenilir ve herkes tarafından kabul edilebilir bir model tanıttı. Bu modelin başka modellere benzemesi kadar doğal bir durum yok.

Benim gördüğüm modelde aracın ızgarası, tamponu, farları, kapı kenar tasarımı, arka kısımda da pek çok yer farklı bir tasarıma sahip.

Kaldı ki birebir başka bir modelin aynısı olsa bile ne değişecek? Bu aynı gelişmiş bir alimin giyimine bakıp kafasındakini önemsemeyen zihniyetin göstergesi. Bu alim nasıl giyinmiş ne önemi var? Mesele zihnindekilerdir. Aynı şekilde bu arabanın tasarımının önemi yok. Bu arabanın motoru, aküsü(Elektrikli olduğu için bu çok önemli), şasisi, fren sistemi ve daha onlarca farklı aksamı arasında tasarım önem sırasında en sonlarda yer alıyor.

Yine diğer bir mesele, bu parçaların hayati olan kısımlar dışında (bana göre aküsü ve elektrik motoru) diğer parçaları dışarıdan ithal edilse yine ne değişecek? O parçalar dışarıda daha ucuzsa dışarıdan alınabilir. Mesele bu aracın akarının ülkemize akması. Hyundai’nin ve diğer başka markaların ülkemizde ürettiği arabalar var. Onlar da yerli mi? Hayır. Çünkü o araçların kârı ülkemize değil dışarıya akıyor.

Hayati parçalarını biz ürettiğimiz sürece ve arabanın akarı ülkemize geldiği sürece bu araç İnşaallah ülkemize hayırlı olur.

Vesselam..


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.