Yeni Başbakan Kim Olacak

yeni-basbakan-kim-olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bırakma kararının ardından artık yeni bir soru gündeme geldi. Yeni başbakan kim olacak? Bu soruyu sizlerle beraber inceleyelim.

Ahmet Hoca’nın gelişindeki ipuçları

Ahmet Hoca pek sıcak olmayan bir şekilde gitti. Bu konu üzerinde Ahmet Davutoğlu Hakkında başlıklı bir yazı yazdım. Okumanızı tavsiye ettiğim bir yazı oldu.
Ahmet hoca gitti ama yerine yenisi gelecek. Kim olacak sorusuna ise Ahmet hoca gelirken nasıl gelmişti sorusunu sormamız lazım.
Ahmet hoca Erdoğan giderken tüm Türkiye’deki Ak Parti teşkilatlarında yapılan istişareler neticesinde belirlenmişti. Bu istişareler baya ses getirmişti. Ama benim o dönemde çok dikkatimi çeken bir olay olmuştu. Erdoğan tüm istişareler bittiğinde ve Ahmet hocayı açıklamak üzere kürsüye çıktığında yaptığı konuşması çok garipti. Neredeyse her üç kelimesinden biri “yapılan istişareler sonucunda verilen karar” olmuştu.

Not: Videoyu buraya yerleştiriyorum. Otuzsekiz dakika. Konuşmayı hızlandırarak dinleyebilirsiniz. Konuşma sırasında sürekli olarak istişare kelimesine yapılan vurguyu siz de göreceksiniz.

Buradan benim çıkardığım sonuç aslında Erdoğan’ın şahsi olarak gönlünden geçen ismin Hoca olmadığı yönündeydi. Aslında Haziran 2015’ten beri Erdoğan zaten Hoca’ya gönüllü değildi. O sebep bu yirmi aylık sürenin ardından Hoca’nın gidişi benim için büyük sürpriz olmadı.
Şimdi o dönem konuşulan isimlere dönelim. O dönem Ahmet Hoca yerine Erdoğan kimi istiyordu peki? Aslında o dönem fazla adayı yoktu. Şuan daha çok aday var. O dönemde konuşulan en güçlü ikinci isim Binali Yıldırım idi. Şuanda da benim en güçlü gördüğüm aday odur.

Şuan diğer adaylar kimler?

Yeni başbakan kim olacak sorunun cevabı için önce adaylara bir bakalım.
Şöyle basitçe listeleyecek olursak

 1. Binali Yıldırım
 2. Berat Albayrak
 3. Bekir Bozdağ
 4. Numan Kurtulmuş

Bu liste daha da uzayabilir ama gerçekçi olursak adaylar arasında bunların seçilme ihtimali var.

Şimdi tek tek bakalım. Kimler olabilir diye.

Yeni Başbakan Kim Olacak?

Başta dediğim gibi benim ihtimal verdiğim Binali Yıldırım. Nedenine gelelim
Binali Yıldırım öncelikle laf dinleyen bir adam. Aslında bu özellik diğer tüm adaylarda var ancak bu özellik Binali Yıldırım’da daha çok. Diğer bir özellik ise Ak Partinin en güçlü yanlarından birinde çalışmış olması. Ulaştırma alanında. Malum Ak Parti’nin başa geldiğinden ber en çok yaptıı ve en çok övündüğü işlerden birisi bölünmüş yol yapımı ve bu yolların çoğunu Binali Yıldırım bakanlığı döneminde yaptı. Yani Ak Parti’nin bel kemiğim dediği alanda en temel noktada durdu çok önemli bir süre. Orada hem kazandığı tecrübe hem kazandığı şöhret ona bugün bu yarışta çok büyük bir öncelik sağlıyor.
Ayrıca Binali Yıldırım’ın bakanlığı bırakmasına rağmen Erdoğan’a yakın diğer siyasetçilerin aksine saraya danışman olmaması Erdoğan’ın başta bahsettiğim memnuniyetsizlik halinden kaynaklanan planlarının bir sonucu olabilir. Yani Erdoğan en başında beri Ak Parti’nin başında Yıldırım’ı görmek istediği için onu diğerlerinin aksine saraya almayıp patide bıraktı.

İkinci aday Berat Albayrak. Berat Albayrak bildiğiniz gibi Erdoğan’ın damadı. Bu özelliği aslında hem avantaj hem dezavantaj. Çünkü Erdoğan’ın yüzde yüz güvendiği biri anlamına geliyor ki, bu onu başbakanlık yarışında yüz adım öne taşıyor. Ancak aynı zamanda kendisinin başbakan olduğunu düşünürsek dış kamuoyundan ve aynı zamanda içeriden de büyük tepki çekeceği kesin. Cumhurbaşkanı damadını başbakan yaptı diye diğer ülkeler bizi yerden yere vurmaya çalışır ve aynı zamanda içeriden de aşırı tepki alır. Hoş zaten ikisi de tepkisini her türlü yapıyor da bu Erdoğan’ı zora sokabilecek bir durum şuanki durumda. Bu avantaj ve dezavantajı değerlendirip verilecek bir karar.

Bekir Bozdağ Adalet bakanlığı döneminde tanındı. En önemli özelliği diğer adaylar gibi sessiz olması. İtaatkar olması. Ancak Bekir Bozdağ’ın ayrıcalığı hiç parlamamış olması. Yani halk nezdinde bir karizması, albenisi yok. Böyle olduğu için Erdoğan ne derse desin itaat etmek zorunda. Diğer adayların aksine kendi öz ağırlığı olmayan tam bir vekil olarak başbakanlığı yapabilecek bir isim. Eğer tam itaatkar bir isim aranırsa Bekir Bozdağ doğru adres.

Son olarak Numan Kurtulmuş. Aslında Numan Kurtulmuş daha önce iki Ak Parti karşıtı siyasi hareketin başında durmuş bir isim. Saadet ve HAS Partilerinin genel başkanlığını yaptı. Bu tecrübesi onu bir adım ileri taşısa da o dönemde yaptığı bazı konuşmalar kendisi için geride kötü izler oluyor. Mesela Harun olmaya geldiler, ancak Karun oldular çıkışı çok tepki almıştı. Ancak Numan Kurtulmuş Ak Partiye geçtiğinden beri kulislerde sürekli konuşulan yegane isim oldu. Hangi Ak Parti’ye yakın gazeteci yazarla konuşsam Numan Kurtulmuş geldiğinden beri laf dönüp dolaşıp onun başbakan olabileceğine gelirdi. Nihayet önünde tam fırsat var. Olabilme ihtimali bu sebeple yüksek.

Son olarak; Aslında Ak Parti’nin başına kim gelirse gelsin şuan varolan mevcut sistem devam edecek ve neredeyse hiç bir şey değişmeyecek. Zaten önceki yazım olan Ahmet Davutoğlu Hakkında yazımda da bunu anlatmaya çalıştım. Ahmet hoca sistemi değiştirmeye çalıştığı için gidiyor. Ancak şuan sistem sabit kalacak ve içindeki sorun çıkaran çarklardan biri değişecek o kadar. Bu yeni başbakan kim olacak sorusunun cevabı kısa vadede ülkemizde önemli bir değişikliğe yol açmayacağa benziyor.

Selametle

Yorumlarınız benim için çok kıymetli. Lütfen kısa da olsa yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazım olan Ak Parti Kadın Kolları başlıklı makalede Ak Parti kadın kollarının geçmişi ile bugün yaptıkları, yaptıklarının doğru olup olmadığı ve yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştım. Okumanızı tavsiye ederim


Yeni Başbakan Kim Olacak İçin 2 Yorum

 • Berat ALBAYRAK olmamalı,bu onun Başbakanlık yapamyacağı alamına değil,Başkanımızın damadı olmasından ve birilerininde bu olguyu çok başka yerlere götürüp sansasyon yaratacağından emin olduğumdan istemiyorum.En uygunu Binali YILDIRIM çalışkan,başarılı ve oldukçada tecrübeli,onada Erdoğanın yalakası diye at takmış birileri,malum karıştıracaklarya,şimdiden kılıfı hazırlıyorlar zaten en iyi yaptıkları iş bırakalım eylensinler,canları sıkılıyordur,nede olsa boştalar.

  • Evet Berat Albayrak olursa damat olmasından dolayı çok sıkıntı çıkabilir. O yüzden onun başbakan olma ihtimali düşüyor.
   Binali Yıldırım için ise yalaka demek doğru olmaz. Kendisi daha çok liderine bağlı itaatkar bir insan. Ancak ileride çıkabilecek her soruna karşı tabii ki bu ihtimaller zaten konuşuluyordur Siyasiler tarafından.
   Hangisi olursa hayırlısı olsun

Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.