Suriye’nin Farkı

suriyenin-farki

‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner.’ demişler. Suriye de, Bağdat da, Antep de, bir olduğu zamanlarda.

İyi tamam güzel söz de, ne alaka şimdi, Suriye’den bahsetmiyor muyuz? Evet doğru Suriye’den bahsediyoruz. Peki bu söz ne demek o vakit. Eksik bir hesap mı var? Hayır. Bahsetmek istediğim mesele hesap kitap değil, ya da İstanbul’da dahi yapılan bir hatanın Bağdat da yapılmayacağını da anlatmayacağım.

Söylemek istediğim mesele mesafe meselesi, fark meselesi.

Fark şudur ki arkadaşlar, Suriye’de her gün bombalar patlıyor, bomba patlamazsa çatışmalar oluyor, çatışma olmazsa idamlar, sürgünler oluyor. Peki bütün bunlar yaşanırken Türkiye yöneticilerinin ve ekseri Türkiye halkının söyledikleri ne? “Sözde medeni olan Avrupa bu olanları görmüyor, Amerika’da bu yaşananlara aldırış edilmiyor, onların gözünde insan değerli değil.. vs.” gibi gibi benzer pek çok söylem Suriye ve orada yaşananlar hakkında söyleniyor.

Kişi konuşmadan önce kendine bakacak

Tüm bu söylemlerde insanlarımız ve yöneticilerimiz haklı mı? Amenna, haklı. Batı kesinlikle kafir yöneticileriyle orada yaşananları insanın yaşadığını düşünmüyor. O şirk kafasıyla düşününce vardığı sonuç Suriye’nin Müslüman bir ülke olduğu ve Müslümanarın hayatının o kadar önemli olmadığı oluyor. Tabi ya, Müslüman sonuçta. Batılı kafirin gözünde tam insan değil. İşin burası böyle, peki diğer tarafına bakalım olayın. Kafir kendi hakkı olarak şirk kafasıyla düşünebilir. Bunu ancak kafirden bekleriz zaten. Peki soruyorum size. Şu an Hatay’a, Kilis’e, Antep’e düşen bir bomba, kurşun yahut herhangi bir başka şehrimizde patlayan bomba neticelerinde hayatını kaybeden insanlar bizi Suriye’de olanlardan daha fazla rahatsız ediyor. Halbuki Suriye’de hayatını kaybeden insan sayısı bizde olan bomba vs. olaylarından çok çok daha fazla. Hani batılı vicdansızdı? Hani batılı Suriye’de olanları görmüyordu? Kardeşim sen de Suriye’de olanları eksik görüyorsun. Sanki Suriye’dekiler ve Suriye’liler bizden daha değersiz hayatlara sahipmiş gibi orada bir günde binlerce insan hayatını kaybederken sessiz sedasız otururken burada bir ayda 30 kişi hayatını kaybedince yaygarayı basıp feryat ediyorsun?

Mesele Suriye meselesi değil, insanlık, Müslümanlık meselesi

Şu anda ben sizlere Türkiye’de olanlar kıymetsiz demedim. Ancak Türkiye’de patlayan bir bombanın oluşturduğu etkiyi Suriye’de patlayınca da oluşturması gerektiğini söylüyorum. Eğer aynı etki kalbinizde oluşmuyorsa iki kere düşünmelisiniz. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı bizi helake sürükler. Ayrıca bu mantığa sahip kişilere sormak lazım sen kimsin diye. Kendini Müslüman olarak tanımlayan hiç kimse bu sorumluluktan ve bu mantıktan kaçmamalıdır. Suriye’de yahut başka bir Müslüman bölgesinde yaşanan olaylar benim ciğerimde yaşanmış etkisi oluşturmalıdır. Bu etki oluşmuyorsa benim Müslümanlığımın batılı şirk kafasından ne farkı kalır ki? Ben Müslüman olarak başka herhangi bir yerde yaşayan Müslümanın başına gelen olayı benim başıma gelmiş gibi addetmem gerekiyor. Eğer addedemiyorsam benim Müslümanlığımda bir arıza var demektir. Çünkü Allah bizlere bütün Müslümanların kardeş olduğunu haber veriyor ve benim kardeşim yan sokağımda da yaşasa, Doğu Türkistan’da da yaşasa kardeşimdir. Bizler Müslümanlığımızın bir gereği olarak, Allah rızasını kazanma gayesiyle bu mantıkla hareket etmeliyiz. Selametle kalın.

Yorumlarınız benim için çok kıymetli. Lütfen kısa da olsa yorumlarınızı yapmayı ihmal etmeyiniz

Bir önceki yazım olan Mecliste Kavga Edildi başlıklı makalemde meclisin görevinden, mecliste görev alanların nasıl insanlar olduğundan yola çıkarak bizlerden bahsettim. İyi okumalar dilerim


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.