Sevgi

Size sevginin ne olduğunu anlatabilmek benim haddime değil, yetersizim. Ne kelimelerim ne dilim yetmez. Size sadece anlatmak istediğimi anlatacağım. 

Sevginin ne demek olduğunu çok dediler, çok söylediler şuydu buydu diye. Ama sevgi sadakatti. Çünkü sadakat zaten Allah’ın emri idi. Sadakat aslında inanmak demekti. Allah kendine sadakati emretti. Allah kendine inanmayı emretti. Kendine itaati emretti. Aynı zamanda da Allah, kendini sevmeyi emretti. Demek ki sevgi ve sadakat hep kolkola idi, ikisi ayrılmaz beraberdi. Biri olmadan diğeri olmazdı. Bu Haktır. 

Peki benim sorum şu; sevgi mi sadakati getirir, yoksa sadakat mi sevgiyi?

Pek çok sadıklar vardır, sadakati sadık olduğu kişiyi sevdiğinden değil, ondan elde ettiği kazancı sevdiğindendir. Pek çok sevdiğimi söyleyenler vardır, ben özgürüm diyerek fıtratına aykırı sadık olmayanlardır, bu kişi ya sevmiyordur, yahut fıtratı bozulmuştur. İki türlü de zararlıdır. 

Sonuçta sevgi mi sadakati, sadakat mi sevgiyi getirir diye sorarsak, bana göre önce sevgi olursa ardına sadakat gelir, önce sadakat olursa arkasına biraz sevgi ve birazcık kölelik gelir. Sevgi de içten geldiği için yanına köleliği koyarsanız olmaz. 

Sevgi içten gelir dedik ama, ilk görüşte sevmeyi kastetmedik. Yoktur öyle bi duygu çünkü, adım adım sever insan, duvar örer gibi tek tek koyar tuğlaları, bir söze, bir inanışa bakıp da sever. Kara kaşı kara gözüne tutulup yollara düşenlerse çok yanılırlar. 3 günlük dünyanın 1 günü kalan güzelliği için kimse sevilmemelidir. Ancak kişiler, imanı ve güzel ahlakı için sevilmelidir. İmanı güzel olanın zaten Allah yüzüne de güzellik verir. Sen ondaki imanı görebildiğin zaman Allah sana öyle bir hal verirki, ne olursa olsun farketmez, o kişi sana dünyanın en güzeli oluverir. 

Nihayetinde, sevmek istiyorsanız, sonuna kadar sadık olmaya hazır olun. 

Selametle


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.