Hata

Hata herkes yapar. Hata yapmayanı insan yerine koymuyorlar. Onları. İsmi melek oluveriyor. Ama biz insan olduğumuz için hata bizim fıtratımızda var. Ama bu tabii ki hata yapmayı meşrulaştırmaz. Hele de yetki sahibi kodamanlardansan 

Yetki senin olduğunda artık her nerde duruyorsan orası sana emanet demektir. Ve Mümin kişinin sıfatlarından biri de emanette emin olmalarıdır. Eğer verilen emanet konusunda bir kişiden şüphe duyuluyorsa, o kişinin müminliğinden şüphe duyuluyor demektir. Tabii başka birinin şüphe duyuyor olması imana zarar getirmez, ama mesele onda bu eminsizlik hissini uyandırmamaktadır. Peygamberimize daha peygamberliğinden önce görür görmez o emindir, o adildir diye mutlu oldu müşrikler. Bizim de peygamberimiz gibi en azılı kafirlere dahi emanette emin olacağımız, yalan söylemeyeceğimiz gibi temel mümin vasıflarına dair güven verecek derecede doğru, dürüst olmamız lazımdır. 

Bunun yanında hainler vardır. Bile bile kötü iş yapanlar. Onlar muhakkak bulunup cezalandırılmalıdır. Ama kesinlikle onlar olduğundan emin olarak ve merhametle. 

Peki soruyorum. Hainler neden cezalandırılır? 

Çünkü kötü bi iş yapmışlardır. Bile bile yanlış yönlendirmişlerdir. Kasti olarak hata yapmışlardır. Bunlar hain özellikleri ise iyi niyetli ama yine de bunları yapanlar ne olacak? Bilmeyerek yanlış yönlendirenler. Kazaen hata yapanlar. İyi niyetle kötü iş yapanlar..

Dediğim gibi her insan hata yapar. Ama hata dediğin bir defa olur. Hadis derki “Mü’min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz.” Yani iki defa kandırılamaz. Bu başkasının seni kandırması için böyleyse, kendi yaptığın hatalarda ne kadar dikkatli olmamız, ders çıkarmamız gerektiğini varın siz hesap edin. Selametle


Bir cevap yazın

İsim ve mail zorunlu değildir.

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.